Wędkarstwo

Wady i zalety wędki teleskopowej

Wędki teleskopowe, jak każdy inny sprzęt, ma grono zwolenników i przeciwników. Wielu wędkarzy uważa, że teleskopowe moduły bardzo szybko się niszczą i mają kiepską jakość. Jest jednak grupa, która twierdzi, że wędki teleskopowe mają z kolei lepszą akcję, a ich wygoda w transporcie jest niezastąpiona. Przeanalizujmy więc główne wady i zalety tej grupy wędek.

Wędki teleskopowe charakteryzują się możliwością poskładania na kilka części, ale ciągle połączonych ze sobą. Tego typu wędki są bardzo łatwe w transporcie – zajmują niewiele miejsca, a do tego wszystkie elementy są razem, więc jest małe prawdopodobieństwo, że w trakcie podróży coś się pogubi. Poskładanie wędki, tak by była gotowa do pracy, jest również bardzo proste i szybkie.

Zalety wędki teleskopowej

To jeden z najnowocześniejszych typów w sprzęcie wędkarskim, dlatego też wiele ułatwia wędkarzom, nawet początkującym. Jednak nowoczesność i  łatwość transportu to nie jedyne zalety tego typu wędek. Oto wszystkie z nich wymieniane przez samych użytkowników:

  • Komfort i bezpieczeństwo w transporcie;
  • Pewność, że żaden z elementów się nie zgubi;
  • Bardzo dobra akcja;
  • Łatwość obsługi;
  • Szybka gotowość do łowienia;
  • Odpowiednie dla początkujących.

Wady wędki teleskopowej

Jak to jest w przypadku chyba każdego sprzętu użytkownicy wymieniają też wady. Pewnie nie wszyscy te cechy odbiorą negatywnie, jednak jak do tej pory nie stworzono jeszcze idealnego pod każdym względem. Tak jest również w przypadku wędek teleskopowych – oto kilka wad wymienianych przez wędkarzy:

  • Niezbyt dobra jakość w porównaniu do wędek segmentowych;
  • Łatwość zniszczenia;
  • Szybka akcja nie sprawdza się w każdym modelu.

Dla każdego coś innego

Wymienianie wady i zalety wędek teleskopowych w dużej mierze zależy od punktu widzenia i indywidualnych predyspozycji . Dlatego też ciężko bazować na internetowych opiniach i zdaniu znajomych, wędka – niezależnie, czy teleskopowa, segmentowa czy jednoczęściowa musi być odpowiednio dopasowana do umiejętności i potrzeb samego wędkarza, który będzie ją użytkował.

Wśród samych wędkarzy panuje jednak przekonanie, że najlepiej pod względem stosunku jakości do ceny, użytkowania przez dłuższy czas czy nawet samego transportu są wędki segmentowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *