Ćwiczenia

Rodzaje mat do ćwiczeń

Nie ulega wątpliwości, że mata do ćwiczeń to jeden z podstawowych sprzętów pomocnych przy uprawianiu sportu, dlatego każdy, kto chce zadbać o swoje ciało, powinien udać się do sklepu, aby wybrać jeden z jej licznych modeli. Na miejscu może jednak pojawić się jeden problem- specjalistycznych mat do ćwiczeń jest bowiem bardzo wiele rodzajów, dlatego amator będzie miał problem ze zdecydowaniem się na konkretny z nich.

Rodzaje mat do ćwiczeń

1. Maty ochronne- są to dużych powierzchni maty, które przede wszystkim zabezpieczają podłogę przed zarysowaniem, a także stabilizują sprzęt sportowy. Najczęściej wykorzystuje się je jako podkładki pod rowerki stacjonarne, orbitreki czy inne przyrządy do ćwiczeń siłowych. Oprócz działania antypoślizgowego świetnie tłumią też dźwięki.

2. Maty gimnastyczne- są specjalistycznym sprzętem, którego używa się do gimnastyki. Występują także w salach rehabilitacyjnych oraz w salach ćwiczeń korekcyjnych. To bowiem grube i sprężyste materace, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podczas treningu.

3. Maty treningowe- to najczęściej występujące rodzaje mat, ponieważ są one uniwersalnym sprzętem, który sprawdza się zarówno podczas ćwiczeń w domu, jak i na sali. Przeznaczone są głównie do treningów fitness, pilates i aerobiku. Wykonuje się je zazwyczaj z neoprenu, czyli syntetycznej pianki, która ma działanie antypoślizgowe, a także izoluje od zimnej powierzchni i chroni skórę przed otarciami i stłuczeniami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *