Blog

Paczkomaty Allegro – jakie warunki musi spełniać sprzedawca?

Każda osoba zorientowana w internetowym handlu z pewnością zdaje sobie sprawę, jaką rewolucję stanowią paczkomaty. To proste rozwiązanie zyskało w ostatnich latach ogromną popularność głównie z uwagi na wygodę oraz przystępność, które znacznie przewyższają to, co mogą zapewnić nam standardowe przesyłki. Brak wyczekiwania kuriera, brak napiętych terminów i odczuwalnie niższa cena to zaledwie kilka zalet tego rozwiązania. To oczywiste, że prowadząc sprzedaż za pośrednictwem Allegro, warto zainteresować się tą opcją wysyłki – umożliwiła to opcja „Paczkomaty Allegro 24/7 InPost”, z której zaczęło korzystać już wiele sklepów. Nie jest to jednak opcja dostępna dla każdego – wprowadzić ją na swój kanał sprzedaży, należy spełnić kilka warunków. O czym mowa tu konkretnie?

Najważniejsze warunki do korzystania z paczkomatów

Pierwszym warunkiem, który sprzedawca musi spełnić, aby zyskać dostęp do opcji wysyłki przy pomocy paczkomatów, jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych. Może to się wydawać dość trywialnym zadaniem, lecz nie zmienia to faktu, że jest to wymagania formalność. Aby tego dokonać, należy także zapoznać się z treścią załączonego regulaminu i go zaakceptować.

Następnie, bardzo ważne jest złożenie odpowiednich opłat. Jak wiadomo, chociaż tańsza, nie jest to usługa darmowa. Wartość opłaty to iloczyn nadanych przesyłek oraz ich cena podstawowa w postaci 7,31 zł netto oraz doliczony do tej kwoty podatek VAT. Dokładne ceny można odszukać na stronie www.inpost.pl, wliczając w to poszczególne usługi związane z dostarczaniem paczek. Warto wspomnieć także o tym, że nie używa się tu gotówki – wszelkie opłaty dokonywane są za pośrednictwem Menadżera Paczek, na co należy się przygotować.

Istotne jest tu również odpowiednio skonfigurowane konto sprzedawcy. Musi być ono aktywne i należeć do indywidualnego sprzedawcy, a także nie mieć żadnych zaległości finansowych względem Operatora. San Menadżer Paczek musi być wyposażony w odpowiednią ilość środków, aby obsłużyć ich wysyłkę, wliczając w to także usługi kurierskie. Innymi słowy, opłaty te muszą być dokonywane z góry, w przeciwnym razie Operator ma prawo odmówić wykonania usługi.

Paczkomaty Allegro a warunki przesyłek – o czym warto wiedzieć?

Należy koniecznie wspomnieć także o tym, że warunki korzystania z systemu InPost Paczkomaty Allegro obowiązują nie tylko konta, ale również dokonywanych przesyłek. Jest to dość logiczne, lecz należy uważać na to, aby stosować się do ustalonych zasad. Reguły te określa stawa zawarta w Dz.U. 2012 poz. 1529, z późn. zm., dalej jako „Prawo Pocztowe” z dn. 23.11.2012 r., na podstawie której z przesyłek wyklucza się przedmioty takie jak:

  • papiery wartościowe oraz pieniądze
  • martwe lub żywe zwierzęta
  • rośliny
  • dokumenty
  • substancje psychotropowe, narkotyki
  • broni i amunicji (poza pistoletami hukowymi i przeznaczoną do nich amunicją)
  • przedmioty wartościowe (dzieła sztuki, antyki)
  • rzeczy kruche i łamliwe
  • przedmioty z kradzieży
  • środki wybuchowe, żrące, drażniące, utleniające i tym podobne

Warto pamiętać także o wadze i gabarytach paczki, których maksymalne wartości wynoszą kolejno 25 kg i 41 cm x 38 cm x 64 cm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *