Blog

Dobre kółka do paleciaka – czyli jakie?

Wózki paletowe – jakże inaczej wyglądałby bez nich dzień pracy w hurtowni, w hali produkcyjnej czy nawet wewnątrz hipermarketu. To właśnie na tych niepozornych, nieskomplikowanych sprzętach polegają pracownicy takich miejsc, gdy mają do przewiezienia duże ładunki. Na wózek paletowy każdego dnia trafiają towary, zmierzające na odpowiednią sklepową półkę albo materiały, potrzebne do wykonania jakiejś pracy. Paleciak musi znieść często spore obciążenie, a przy tym zmierzać pewnie i sprawnie ku miejscu przeznaczenia. Żeby tak rzeczywiście się działo, musi mieć przede wszystkim dobre kółka.

Jakie są dobre kółka do paleciaka?

Wózki paletowe można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje. Wózki elektryczne to już w zasadzie małe pojazdy, z miejscem dla kierowcy, działające dzięki napędzającej je energii elektrycznej – tam potrzebne są już masywne koła z wytrzymałego materiału i wzbogacone o oponę, która zamortyzuje wstrząsy i zapewni lepszą przyczepność do podłoża. Drugi typ paleciaków to jednak wózki ręczne, które w ruch wprawia siła mięśni obsługującego je człowieka. To, jak działa taki najprostszy paleciak, jest w dużej mierze uzależnione także od tego, na jakich kółkach się porusza. Muszą znosić duże ciężary, to jasne, ale jednocześnie nie powinny same dodawać ciężaru wózkowi. Dobrze, by okazywały też swoją wytrzymałość w innych znaczeniach, a także by dobrze trzymały się drogi po której jadą, by dowiozły ładunek pewnie i bezpiecznie. Czy jest takie tworzywo dla kółek, które spełniłoby wszystkie te wymagania? Na szczęście okazuje się, że jest.

Dobre kółka do paleciaka znajdziesz prawdopodobnie wśród tych, które mają cokolwiek wspólnego z poliuretanem. To syntetyczne tworzywo, które prezentuje zadziwiająco uniwersalne właściwości. Jest odporne na obciążenia i mechaniczne zużycie, ale to nie wszystko. Poliuretan jest także substancją, które niestraszne czynniki chemiczne, czyli na przykład rozpuszczalnik rozlany na podłodze hali czy inny płyn, na przykład z butelki stłuczonej przez przypadek w przestrzeni sklepu czy hurtowni. Kółko z poliuretanu nie poślizgnie się, ale dalej będzie się toczyć do celu. Nie zareaguje też na skrajnie wysoką lub niską temperaturę, gdy wózek będzie musiał wyjechać poza zamkniętą przestrzeń. Poliuretan jest też świetny w tłumieniu wstrząsów – robi to tak dobrze, jak opona, chociaż jest po prostu kółkiem albo zaledwie warstewką, która pokrywa powierzchnię toczną koła z innego materiału. Dla tych, którzy wybiorą kółka powlekane poliuretanem, jest jeszcze jedna dobra wiadomość – można je regenerować, czyli od czasu do czasu odnawiać powłokę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *