Blog

Budowa komina Bielsko – kluczowe zasady

Projekty domów jednorodzinnych to plany, które przedstawiają nie tylko rozkład kolejnych pomieszczeń, ale też wiążą je z instalacjami, które muszą wzbogacać całą konstrukcję, by ta prawidłowo działała. Taką ważną instalacją jest między innymi wentylacja, czyli droga odprowadzania zużytego powietrza, spalin czy dymu. O tym, czy wybudowany komin nadaje się do użytku, decyduje przeprowadzający stosowny przegląd mistrz kominiarski – jednak stosując się do pewnych rad podczas planowania i budowania komina, można zwiększyć prawdopodobieństwo, że wynik odbioru technicznego będzie pomyślny.

Budowa komina Bielsko – o czym warto pamiętać?

Komin musi być usytuowany we właściwej części domu – najlepiej, gdy znajduje się wewnątrz budynku, fundament komina musi mieć wówczas wysokość połowy metra. Przewody kominowe muszą mieć przekrój prostokątny (w tym także kwadratowy), a wielkością powinny odpowiadać temu, jaką funkcję będzie pełnił dany przewód. Przystępując już do samej budowy trzonu komina, trzeba pamiętać, że cegły powinny był układane w taki sposób, by tworzyć tak zwane wiązania pospolite. Cegły komina wypada też łączyć taką samą spoiną jak ta, którą użyto przy konstruowaniu ścian nośnych.

Jeżeli zaś dany przewód kominowy znajduje się tuż przy ścianie zewnętrznej domu, nie można zapominać o zwiększeniu grubości jego ścianek i o ociepleniu ich, na przykład za pośrednictwem wełny mineralnej. A gdy już mowa o łączeniu komina ze ścianą, trzeba mieć na uwadze, że łatwiej jest połączyć ze sobą takie same albo podobne materiały, inaczej trzeba skorzystać z dodatkowych zabezpieczeń, zwanych kotwami.

Budowa komina Bielsko to zajęcie, które dostarcza wielu dylematów. Kolejnym z nich jest ustalenie, jak wysoki powinien być komin, jak bardzo powinien wystawać ponad krawędź dachu. Tej kwestii nie można zaś rozwiązać, kierując się upodobaniami estetycznymi – wysokość komina ustalają względy techniczne. Chodzi o to, by gotowy komin miał dobry ciąg, to znaczy by skutecznie odprowadzał spaliny czy zużyte powietrze na zewnątrz. Długość przewodu zależy zaś między innymi od tego:

  • jak i z czego i jak uformowany jest dach
  • jaki ma kąt nachylenia.

Może się zdarzyć, że dach będzie musiał mieć przynajmniej 1 metr długości, żeby dobrze spełniać swoją rolę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *